Toksyny, pestycydy, metale ciężkie

Toksyny, pestycydy, metale ciężkie

Toksyny są w powietrzu, wodzie, pożywieniu. Ich nadmiar upośledza układ immunologiczny oraz prowadzi do wielu chorób. Nasze środowisko jest skażone i nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ, dlatego raz do roku należy przeprowadzić detoksykację organizmu. Warto też poznać tanie, domowe sposoby na poprawienie jakości wody oraz rady jak minimalizować chemię z pożywienia.

Woda z kranu spełnia ustalone normy i nie może zawierać szkodliwych dla zdrowia składników jak: arsen, rtęć, ołów, beryl, kadm, chrom, nikl i innych. Ich zawartość jest określona przez granice dopuszczalnego ryzyka dla zdrowia. Woda z kranu nie jest więc całkowicie pozbawiona metali ciężkich, uwzględnia jedynie margines bezpieczeństwa. Dodatkowo jest chlorowana i twarda.

Warto więc zadbać we własnym zakresie o jakość wody, stosując filtry lub przygotowując wodę strukturalną. To prosty proces polegający na przegotowaniu wody, zamrożeniu jej a następnie odmrożeniu. Co daje taka metoda? Woda strukturalna jest identyczna jak woda znajdująca się w tkankach naszego ciała. Woda posiada pamięć i płynąc przez rzeki czy rury wodociągowe i zapamiętuje wszystkie związki chemiczne. Zamrażanie wody to inaczej restartowanie jej pamięci, dzięki czemu powraca do swojego pierwotnego składu. Zdecydowanie polecam!

Jeśli jednak preferujesz wodę butelkowaną to zdecydowanie zdrowsza jest woda ze szklanej butelki, ponieważ plastik zawiera bardzo szkodliwy Bisfenol A. Pamiętaj, że picie czystej, żywej wody zdecydowanie pomaga w usunięciu z naszego organizmu toksyn!

Największy wpływ masz na jedzenie i w tej kwestii możesz znacznie zminimalizować ryzyko dostarczania do organizmu toksyn. Oczywiście najlepiej jest kupować żywność organic z kontrolowanych ekologicznie upraw. Wiadomo, że taka żywność jest dużo droższa. Jeśli nie masz możliwości finansowych na zakup organicznych owoców i warzyw, jest prosty i tani sposób na usunięcie pestycydów:

 • Owoce i warzywa przez 5 min. mocz w wodzie z octem (na 1l wody pół szklanki octu)
 • Następnie przepłucz i zalej świeżą wodą
 • Dodaj sody oczyszczonej i przez kolejne 5 min. mocz w tej wodzie owoce i warzywa (na 1l wody stosuj 1 łyżkę sody)
 • Przemyj dokładnie czystą wodą

 

Zmiana pH z kwaśnego na zasadowe powoduje dokładne oczyszczenie owoców/warzyw z bakterii i pestycydów. W przypadku owoców z twardą skórką jak jabłka czy warzyw jak ogórek, dodatkowo używam szczoteczki, aby dokładnie je umyć. Jeśli nie mam możliwości w ten sposób przygotować owoców/warzyw, wówczas obieram je ze skórki. Wiedz, że nie wystarczy umyć owoców czy warzyw pod bieżącą wodą, ponieważ pestycydy są oleiste, aby nie zostały wypłukane przez deszcz.

Czy wiesz, które owoce/warzywa są najbardziej przesiąknięte pestycydami? Jest tak zwana „parszywa dwunastka” i w przypadku zakupu tych produktów zachowaj szczególną ostrożność. Druga lista przedstawia dużo bezpieczniejsze warzywa oraz owoce, które nie są tak bardzo nafaszerowane chemią.

 

Parszywa dwunastka:

 1. Jabłka
 2. Seler (w tym seler naciowy)
 3. Truskawki
 4. Brzoskwinie
 5. Szpinak
 6. Nektarynki
 7. Winogrona
 8. Słodka papryka
 9. Ziemniaki
 10. Jagody
 11. Pomidorki cherry
 12. Ogórki

 

Bezpieczne produkty:

 1. Cebula
 2. Ananas
 3. Avocado
 4. Szparagi
 5. Groszek
 6. Mango
 7. Bakłażan
 8. Melon
 9. Kiwi
 10. Kapusta czerwona
 11. Arbuz
 12. Słodkie ziemniaki (bataty)
 13. Grejpfrut
 14. grzyby

Uwaga na ryż ! Zawiera duże ilości trującego arsenu. Pochłania go z wody i gleby. Zalecam zakup ryżu z kontrolowanych ekologicznie upraw.

Ok., skoro już wiemy czego unikać, to czas na praktyczne porady dotyczące usunięcia pestycydów i toksyn z organizmu, które już nam się nagromadziły. Poniżej lista produktów bardzo skutecznych podczas detoksykacji organizmu.

 

Kolendra pomaga usunąć z organizmu metale ciężkie, szczególnie neutralizuje rtęć, kadm i ołów. Aby kuracja była skuteczna, należy połączyć kolendre z chlorellą.
Dodatkowe działanie kolendry: stosowana jest jako leczniczy opatrunek na oparzenia, bolące stawy oraz wykwity. W tym celu wystarczy utrzeć kolendre z olejem lnianym. Bogata w żelazo, leczy anemię. Olejek z kolendry działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Polecana również w schorzeniach reumatycznych. Kolendra jest doskonałą przyprawą do mięs, ryb oraz azjatyckich potraw. Może zastąpić natkę pietruszki.

 

Chlorella wiąże metale ciężkie i pomaga w usunięciu ich z organizmu. Aktywuje funkcje oczyszczające organizmu. Bardzo ważne jest połączenie kolendry z chlorellą, ponieważ sama kolendra „wyciąga” metale ciężkie z komórek, ale jeśli nie zostaną one usunięte z organizmu, może dojść do zmiany ich miejsca magazynowania i ponownego zatrucia. Chlorella bardzo skutecznie usuwa aluminium z kości.

 

Ostropest. Wzmocnij wątrobę, jest Twoim największym filtrem. Ostropest ma działanie antyhepatotoksyczne. Nie dopuszcza do łączenia toksyn z powierzchnią wątroby. Zawarta w ostropeście sylimaryna wykazuje działanie regeneracyjne. Chroni nie tylko wątrobę ale i nerki przed destrukcyjnym działaniem pestycydów, alkoholu i innych toksyn.

Herbaty ziołowe. Pij napary ziołowe, które oczyszczają organizm. Najbardziej wskazany jest skrzyp polny, mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, dziurawiec (uwaga aby podczas stosowania dziurawca unikać słońca!), koniczyna, karczoch. Zamiast stosować każde zioło oddzielnie, zalecam zakupienie herbaty oczyszczającej, która jest mieszanką ziół w odpowiednich proporcjach. Metoda oczyszczania ziołami jest skuteczna ale tylko przy odpowiednio długim czasie stosowania. Efekty nie są widoczne z dnia na dzień.

 

Morszczyn. Jest to glon, który stymuluje pracę tarczycy, przyspiesza przemianę materii oraz usuwanie z organizmu toksyn. Ze względu na specyficzny rybi posmak, nie każdy skusi się na picie naparu. Można się suplementować morszczynem (kelp), jednak warto zwrócić uwagę aby zakupić kapsułki a nie zwykłe tabletki, ponieważ lepsza jest wchłanialność oraz wyższe stężenie ekstraktu z kapsułki niż tylko sproszkowanego glonu z tabletki.

 

Sauna. Wraz z potem usuwasz z organizmu toksyny. Systematyczne korzystanie z sauny pomaga zachować zdrowe, czyste ciało. Wzmacnia odporność. Relaksuje. Jeśli nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do korzystania z sauny, zachęcam Cię do systematycznych seansów, szczególnie połączonych z aromaterapią. Oczyszczą ciało i umysł.

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*